- časť
Kým začnem najprv napíšem prečo som vybral práve tento obrázok, akože, Hippokrata. Som obdivovateľom kultového seriálu Doctor WHO, kto chcete vyhľadajte si to na internete, čo to je. Opíšem ten seriál len veľmi stručne. Je to seriál o chlapíkovi, ktorý cestuje pomocou modrej policajnej búdky (T.A.R.D.I.S) naprieč priestorom a časom.
Vráťme sa však ku spomínanému Hippokratovi, ktorý sa zaoberal nielen kódexom pre lekárov, ale aj osobnostným typom na základe prevládajúcich telesných štiav. Tie môžeme rozdeliť nasledovne:
- Krv – Sangvinik
- Žlč – Cholerik
- Čierna žlč – Melancholik
- Hlien – Flegmatik.
A tu ma napadol na um z celkového vysvetlenia aj melancholik, ktorého si môžeme zadefinovať. Melancholik je považovaný za najmenej šťastný typ. Melancholik je pomalý a ťažko prispôsobivý. Pojem “melanchólia” sa dnes používa na označenie smutnej nálady až depresie, v niektorých prípadoch, ako to je u Sigmunda Freuda môžeme hovoriť o maniakálnej chvíľkovej nálade, avšak táto nálada zväčša netrvá dlho.
Sprevádzať nás bude jedna kniha, ktorú som si vybral na lepšie zachytenie a opísanie toho, čo sám prežívam a čo prežíva minimálne 1% ľudí. Budem rozprávať o melancholikovi a neduhoch, ktoré ho na ceste jeho života sprevádzajú, nie je to len stav smútku, alebo depresie, ale môže sa to vykľuť v sebadeštrukčné správanie až samovraždu.
Preto by sme mali byť ohľaduplný a počúvať, čo títo ľudia hovoria, aby sme boli vždy ostražití. Niekedy to môže byť vážny stav a preto vás všetkých vyzývam neprehliadajte taký stav u človeka.
Smútok je spravidla reakcia na stratu milovanej osoby alebo nejakej abstrakcie, ktorá sa presunula na jej miesto, ako vlasti, slobody, ideálu atď.
Sigmund Freud – Za princípom slasti 1. kapitola
Keby som hovoril, že tomu nerozumiem, ale rozumiem tomu, ako sa cíti človek po strate milovanej osoby. Viem aké to je ťažké, ale viac v príspevku, ktorý som už uverejnil. Nájdete ho tu. O svojom ochorení budem písať ešte neskôr, to vás v čas informujem. Cez to sa chcem prebiť k svojim veciam a snom.
Smútok ako reakcia je dobrá vtedy, keď trvá u každého inak, prebieha až štyrmi fázami, ktoré sú:
- Šok a otupenie – Človek niekedy vôbec nechce pripustiť k vedomiu tragickej pravdy – takéto reakcie sa najčastejšie dostavia, keď bola smrť náhla a neočakávaná.
- Túžba a ľútosť – Človek v smútku cíti túžbu po zosnulom: plače, vyhľadáva ho, pamätá si ho a niekedy si dokonca myslí, že ho stretne. Zároveň cíti hnev na seba a na osud a tiež pocit viny, že nemohol urobiť nič pre záchranu svojho milovaného človeka. Táto fáza je často spojená s najintenzívnejším smútkom.
- Dezorganizácia a zúfalstvo – Smútiaci človek sa nemôže vrátiť do normálneho života. Má pocity beznádeje, bezmocnosti, osamelosti, strachu a smútku. Izoluje sa od ľudí, v ničom nevidí zmysel.
- Reorganizácia – V tomto štádiu ľudia zvyčajne akceptujú stratu a pomaly sa dostávajú späť do rovnováhy. Bolesť je menej výrazná, takže pocit straty sa stáva znesiteľným
Zdroje: copilot otázka: akú trvácnosť má mať smútok u človeka aby to nebola diagnóza?
Ja bolesť pociťujem aj po roku od smrti mojej mamy, pretože stále cítim tú náhlu zmenu jej zdravotného stavu a doteraz sa mi to premieta pred očami, deň, čo deň, ale to je môj problém, ktorému čelím a usilujem sa hľadať silu, prečo žiť. Nakoniec si zadefinujme, čo je vlastne depresia, aby sme mali úplnú predstavu s čím zápasím.
Depresia nie je len o dočasnom pocitu smútku. Je to komplexná duševná porucha, ktorá môže spôsobiť rôzne negatívne emócie a správanie.
Zdroj: copilot: Kedy sa jedná o duševnú poruchu?
Celá debata | RSS tejto debaty