Založ si blog

Počasie v klimatických vojnách

Každá vojna má začiatok a koniec. Každý konflikt má svoje príčiny. Môžeme povedať, že každá vojna a každý konflikt je zlou správou pre obyvateľstvo. Akú úlohu zohráva pri týchto konfliktoch počasie alebo, ak by sme išli ešte ďalej čo vyvoláva klimatickú vojnu?

Je nesmierne ťažké odpovedať na spomínanú otázku, pretože pre vojnu nespustí len jedna myšlienka alebo pomyslenie na ňu. Vždy tam je viacero faktorov. V modernej terminológie vojny chýbajú základný charakter človeka. Ako raz povedal jeden muž vo videu tu. Musíme sa stať ľuďmi z mäsa a kostí, ktorý nie sú naučený, ale chápu, čo to dobro je.

Teraz vás budem sprevádzať výrokmi z knihy Klimatické vojny od Haralda Welzera

Prinajmenšom sa už desať rokov diskutuje o tom, či následky klimatickej zmeny súvisia s novými vojnami – otázka, na ktorú vzhľadom na čoraz extrémnejšie prejavy počasia súrne potrebujeme odpoveď.

s.7

Najprv si priblížme ako sa používa termín klimatické vojny v súčasnosti, že počasie alebo klimatická zmena sú vždy nepriamym dôvodom na konflikt na území dvoch štátov alebo občianskym vojnám. Je ťažké posúdiť či vojna vznikla z dôvodu klímy.

Vo svete OSN identifikovalo prvú klimatickú vojnu. Stalo sa to v roku 2007 v meste Dárfúr, Sudán. Ako sa píše v knihe, také jednoznačné určenie vojny je len zriedka. Ale príčinou vojny v Sýrii bolo podľa mnohých obdobie sucha, ktoré predchádzalo. Na týchto ukážkach môžeme vidieť akú úlohu zohráva počasie vo vojne a v oblasti klímy.

Women in war Soviet union uniform

No isté veci sa nemenia: keď niekto žije na hranici existenčného minima, môžu mať naňho aj jemné výkyvy cien rýchlo smrtiaci účinok a ľudia pre nespravodlivosť nechcú umierať, preto proti nespravodlivým režimom povstanú a bojujú.

s. 8

Človek si nevyberá do akej rodiny sa narodí, ale aj to môže zapríčiniť konflikt na občianskej, ale i národnej úrovni. Existencia chudoby je pre každý štát významná, na obyčajných ľuďoch štát vstáva a padá. Ilustračne približujeme k týmto vetám aj obrázok. Tak akoby môj kamarát povedal, že každý režim vyzdvihuje a zhadzuje ulica. Ulica je tá sila, ktorá má hlavné slovo. Na nich všetko stojí a ak si to štát dlhodobo neuvedomuje prichádza ohlodať zub času. Erózia vetra, ktorú nemožno klasickými prostriedkami zastaviť.

Poor People stand in line waiting to receive free bread.

Omyly sa stávajú. .. Treba sa z nich poučiť (sebareflexia)

18.05.2024

A čo keď robíme chyby? Aj to čím žije už dnes celé Slovensko. Verím, že to dáš Robo. Držím ti palce, pretože to jediné dnes môžem urobiť. Áno aj Robo urobil vo svojej politike chyby, tak ako každý človek. Verím, že sa z toho dostanete pán premiér mieru. Usilovali ste sa o zmier medzi Ukrajinou a Ruskom (aspoň tak vnímam vašu politiku). Guľky však prekazili váš [...]

Vyššie ciele

12.05.2024

Ako sa mi ťažko píše, tak píšem. Nie je to jednoduché ich dosiahnuť. Nie je jednoduché naplniť ich a tešiť sa z nich. Kým nie sú naplnené, nie je možné tešiť sa z nich, či je to možné? Poviem vám, čo znamenajú pre mňa vyššie ciele. Spojíme to s mojím vlastným termínom, ktorý nazývam aj Acta moralita. Píšem o tom ešte v jednom dokumente, ktorý mám na [...]

Aj počasie spôsobuje bolesť!

07.05.2024

Počasie má rôzne formy svojho pôsobenia. Musíme si však uvedomiť, že ani jeden extrém nie je pre ľudstvo prospešný. Nie je dobré pre ľudstvo ani nadmerné vlhko, ani nadmerné sucho, avšak ako hovorí jedno ľudové príslovie, že keď je dobrý hospodár, využije všetko pre dobrú úrodu i v ťažkej situácii. Vráťme sa k téme, že prečo počasie môže spôsobovať [...]

Taiwanský prezident Laj Čching-te

Čina hrozí trestom smrti. Taiwan: Demokracia nie je zločin, skutočným zlom je autokracia

24.06.2024 07:05

Čína nijako neskrýva svoje antipatie voči novozvolenému prezidentovi Laj Čhcing-teovi a označuje ho za "separatistu".

Rubymar, Jemen, Červené more, jemenskí povstalci, Húsíovia

Húsíovia zaútočili na dve lode v Červenom mori a Indickom oceáne

24.06.2024 06:50

Druhú loď - Stolt Sequoia - ostreľovali strelami s plochou dráhou letu.

ATACMS, rakety

ONLINE: Šéf rozviedky Budanov verí, že ATACMS dokážu zlikvidovať Krymský most. Jadrovej odvety sa neobáva

24.06.2024 06:25

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Budanov nevidí zmysel v mierových rozhovoroch. Ak nezískame to, čo je okupované, bude tu vojna navždy, tvrdí.

migy, vojna na ukrajine, mig-29, naď, Zmeko

Darovanie MiG-29 ide na políciu. Rezort obrany podáva trestné oznámenia na Hegerovu vládu

24.06.2024 06:00

Vládna strana Smer vlani už pre darovanie stíhačiek podávala trestné oznámenie, polícia ho však zamietla.

miles

Nie je nič na písaní. Jediné, čo musíte spraviť, je sadnúť si za písací stôl a krvácať. Ernest Hemingway

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 11091x
Priemerná čítanosť článkov: 616x

Autor blogu