Počasie má rôzne formy svojho pôsobenia. Musíme si však uvedomiť, že ani jeden extrém nie je pre ľudstvo prospešný. Nie je dobré pre ľudstvo ani nadmerné vlhko, ani nadmerné sucho, avšak ako hovorí jedno ľudové príslovie, že keď je dobrý hospodár, využije všetko pre dobrú úrodu i v ťažkej situácii.
Vráťme sa k téme, že prečo počasie môže spôsobovať bolesť. Sú situácie, ktoré spôsobia človeku v danej chvíli neriešiteľnú situáciu. Čo, aké situácie túto bolesť prostredníctvom živelných pohrôm, sú to napríklad povodne, extrémne sucho, zosuvy pôdy, zemetrasenia, výbuchy sopiek, veterné smršte a mnohé iné katastrofy.
Knižka, ktorú držím v rukách má názov Klimatické vojny. Časť z nej vám priblížim v tejto rubrike: Aj počasie spôsobuje bolesť! Vyberiem niektoré pasáže z nej, ktoré budem považovať za dôležité spomenúť ich tu pred vaším zrakom.
Možno sa vám bude zdať, že začnem písať od veci, nebojte sa sme na správnej ceste ozrejmiť si tému, ktorá si myslím, že súvisí s boliestkami vo forme prírodných katastrof zapríčinenej počasím.
Spomeňme si na rok 2011 s veľkými slovami sme vítali túto iniciatívu, ktorá má prívlastkom Bonnská. Ide o výzvu, ktorá začala v spomínanom roku a išlo o medzinárodnú iniciatívu zameranú na udržanie a obnovu lesov v tropických a subtropických oblastiach. Vieme, že aj pri vylievaní koryta, zabraňovali práve stromy tejto katastrofe. Akým katastrofám zabraňuje zeleň? Opýtame sa umelej inteligencie, či sa dozvieme niečo, čo sme sa ešte nedozvedeli.
Umelá inteligencia reagovala takto:
Stromy sú nesmierne dôležité pre našu planétu a majú mnoho pozitívnych účinkov. Tu je niekoľko spôsobov, akým stromy zabraňujú rôznym katastrofám:
- Zadržiavanie pôdy a zabránenie erozii: Stromy svojimi koreňmi udržiavajú pôdu na mieste a zabraňujú jej odtoku. To pomáha predchádzať erozii a záplavám.
- Zlepšenie kvality vzduchu: Stromy absorbuje oxid uhličitý (CO₂) a produkujú kyslík (O₂) cez proces fotosyntézy. Tým pomáhajú čistiť vzduch a znižovať množstvo skleníkových plynov v atmosfére.
- Ochrana pred vetrom a búrkami: Husté lesy a stromy slúžia ako prirodzené bariéry proti vetru a búrkam. Ich koruny znižujú rýchlosť vetra a chránia okolité oblasti.
- Zmiernenie dopadu sucha: Stromy zadržiavajú vodu v pôde a vyparujú ju cez listy. To pomáha udržiavať vlhkosť v krajinách a znižuje účinky sucha.
- Podpora biodiverzity: Lesy a stromy sú domovom pre mnoho druhov rastlín a živočíchov. Ich prítomnosť zvyšuje biodiverzitu a udržuje ekosystémy v rovnováhe.
- Zmiernenie klimatických zmien: Stromy absorbujú CO₂, čím pomáhajú znížiť množstvo skleníkových plynov v atmosfére. To je dôležité pre boj proti globálnemu otepľovaniu.
Zdroj: https://www.iucn.org/theme/forests/our-work/bonn-challenge
Bonnská výzva reaguje na zmeny a vylesňovanie a zamerali sa na dva ciele, ktoré sú:
- do roku 2020 – obnoviť 150 miliónov hektára
- do roku 2030 – obnoviť aspoň 350 miliónov hektára lesa.
Okrem toho existujú aj iné organizácie, ktoré sa zaoberajú ochranou a správnym hospodárstvom lesov. Medzi tieto organizácie patrí IUCN (International Union for Conservation of Nature) – Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov, GPFLR (Global Partnership on Forest and Landscape Restoration) – Globálne parterstvo pre obnovu lesov a krajiny.
A ako to súvisí s počasím? Tak, že je to navzájom prepojené a nie je možné uvažovať o lese bez neho. Lebo by nás katastrofy roztrhali na márne kúsky. Okrem toho, je to prepojené s omnoho zložitejšou témou a tou témou sú klimatické vojny. I keď ich doteraz bolo len málo na priame skúmanie, teraz sa naskytuje možnosť na prehodnotenie niektorých konfliktov, ktoré v minulosti či v súčasnosti alebo v budúcnosti nastanú. Viac v nasledujúcej časti, ktorá bude mať podnázov Počasie v klimatických vojnách.
Strhla sa prudká víchrica a vlny narážali na... ...
Celá debata | RSS tejto debaty