Založ si blog

Úvaha o melanchólii

  1. časť
Doctor Meets Hippocrates at Kos
Zdroj: https://creator.nightcafe.studio/creation/VgxvCWirDTWoDAkntAyQ

Kým začnem najprv napíšem prečo som vybral práve tento obrázok, akože, Hippokrata. Som obdivovateľom kultového seriálu Doctor WHO, kto chcete vyhľadajte si to na internete, čo to je. Opíšem ten seriál len veľmi stručne. Je to seriál o chlapíkovi, ktorý cestuje pomocou modrej policajnej búdky (T.A.R.D.I.S) naprieč priestorom a časom.

Vráťme sa však ku spomínanému Hippokratovi, ktorý sa zaoberal nielen kódexom pre lekárov, ale aj osobnostným typom na základe prevládajúcich telesných štiav. Tie môžeme rozdeliť nasledovne:

  • Krv – Sangvinik
  • Žlč – Cholerik
  • Čierna žlč – Melancholik
  • Hlien – Flegmatik.

A tu ma napadol na um z celkového vysvetlenia aj melancholik, ktorého si môžeme zadefinovať. Melancholik je považovaný za najmenej šťastný typ. Melancholik je pomalý a ťažko prispôsobivý. Pojem “melanchólia” sa dnes používa na označenie smutnej nálady až depresie, v niektorých prípadoch, ako to je u Sigmunda Freuda môžeme hovoriť o maniakálnej chvíľkovej nálade, avšak táto nálada zväčša netrvá dlho.

Melancholic flower vase still life
Zdroj: https://creator.nightcafe.studio/creation/zdGxdIfnBwLwqtSYPufD

Sprevádzať nás bude jedna kniha, ktorú som si vybral na lepšie zachytenie a opísanie toho, čo sám prežívam a čo prežíva minimálne 1% ľudí. Budem rozprávať o melancholikovi a neduhoch, ktoré ho na ceste jeho života sprevádzajú, nie je to len stav smútku, alebo depresie, ale môže sa to vykľuť v sebadeštrukčné správanie až samovraždu.

Preto by sme mali byť ohľaduplný a počúvať, čo títo ľudia hovoria, aby sme boli vždy ostražití. Niekedy to môže byť vážny stav a preto vás všetkých vyzývam neprehliadajte taký stav u človeka.

Smútok je spravidla reakcia na stratu milovanej osoby alebo nejakej abstrakcie, ktorá sa presunula na jej miesto, ako vlasti, slobody, ideálu atď.

Sigmund Freud – Za princípom slasti 1. kapitola

Keby som hovoril, že tomu nerozumiem, ale rozumiem tomu, ako sa cíti človek po strate milovanej osoby. Viem aké to je ťažké, ale viac v príspevku, ktorý som už uverejnil. Nájdete ho tu. O svojom ochorení budem písať ešte neskôr, to vás v čas informujem. Cez to sa chcem prebiť k svojim veciam a snom.

Smútok ako reakcia je dobrá vtedy, keď trvá u každého inak, prebieha až štyrmi fázami, ktoré sú:

  1. Šok a otupenie – Človek niekedy vôbec nechce pripustiť k vedomiu tragickej pravdy – takéto reakcie sa najčastejšie dostavia, keď bola smrť náhla a neočakávaná.
  2. Túžba a ľútosť – Človek v smútku cíti túžbu po zosnulom: plače, vyhľadáva ho, pamätá si ho a niekedy si dokonca myslí, že ho stretne. Zároveň cíti hnev na seba a na osud a tiež pocit viny, že nemohol urobiť nič pre záchranu svojho milovaného človeka. Táto fáza je často spojená s najintenzívnejším smútkom.
  3. Dezorganizácia a zúfalstvo – Smútiaci človek sa nemôže vrátiť do normálneho života. Má pocity beznádeje, bezmocnosti, osamelosti, strachu a smútku. Izoluje sa od ľudí, v ničom nevidí zmysel.
  4. Reorganizácia – V tomto štádiu ľudia zvyčajne akceptujú stratu a pomaly sa dostávajú späť do rovnováhy. Bolesť je menej výrazná, takže pocit straty sa stáva znesiteľným

Zdroje: copilot otázka: akú trvácnosť má mať smútok u človeka aby to nebola diagnóza?

Ja bolesť pociťujem aj po roku od smrti mojej mamy, pretože stále cítim tú náhlu zmenu jej zdravotného stavu a doteraz sa mi to premieta pred očami, deň, čo deň, ale to je môj problém, ktorému čelím a usilujem sa hľadať silu, prečo žiť. Nakoniec si zadefinujme, čo je vlastne depresia, aby sme mali úplnú predstavu s čím zápasím.

Depresia nie je len o dočasnom pocitu smútku. Je to komplexná duševná porucha, ktorá môže spôsobiť rôzne negatívne emócie a správanie.

Zdroj: copilot: Kedy sa jedná o duševnú poruchu?

Omyly sa stávajú. .. Treba sa z nich poučiť (sebareflexia)

18.05.2024

A čo keď robíme chyby? Aj to čím žije už dnes celé Slovensko. Verím, že to dáš Robo. Držím ti palce, pretože to jediné dnes môžem urobiť. Áno aj Robo urobil vo svojej politike chyby, tak ako každý človek. Verím, že sa z toho dostanete pán premiér mieru. Usilovali ste sa o zmier medzi Ukrajinou a Ruskom (aspoň tak vnímam vašu politiku). Guľky však prekazili váš [...]

Vyššie ciele

12.05.2024

Ako sa mi ťažko píše, tak píšem. Nie je to jednoduché ich dosiahnuť. Nie je jednoduché naplniť ich a tešiť sa z nich. Kým nie sú naplnené, nie je možné tešiť sa z nich, či je to možné? Poviem vám, čo znamenajú pre mňa vyššie ciele. Spojíme to s mojím vlastným termínom, ktorý nazývam aj Acta moralita. Píšem o tom ešte v jednom dokumente, ktorý mám na [...]

Počasie v klimatických vojnách

09.05.2024

Každá vojna má začiatok a koniec. Každý konflikt má svoje príčiny. Môžeme povedať, že každá vojna a každý konflikt je zlou správou pre obyvateľstvo. Akú úlohu zohráva pri týchto konfliktoch počasie alebo, ak by sme išli ešte ďalej čo vyvoláva klimatickú vojnu? Je nesmierne ťažké odpovedať na spomínanú otázku, pretože pre vojnu nespustí len jedna myšlienka [...]

Election 2024 Trump

Koľko zarábajú v USA ochrankári, ktorí strážia aj Trumpa, a čo musia zvládnuť? Ich predchodcovia odhaľovali falošné doláre

14.07.2024 18:00

Adept na ochrankára v najvýkonnejšom veku musí zvládnuť 55 kľukov za minútu, aby dostal najlepšiu známku. Čo sa týka žien, kľukov má byť 40.

PREZIDENT: Prevzatie Prezidentského paláca

Rozdelenie nám škodí. Zmierime sa s tým, že iný názor nie je existenčná hrozba?

14.07.2024 18:00

Diskutovali by sme s každým, a nemyslíme si, že „iné” názory sú nebezpečné, aj keď občas môžu byť hlúpe. Je naša ochota skutočná? Sme naozaj takí tolerantní? Zapojte sa do diskusie!

Ústava Slovenskej republiky / Ústava SR /

O prípadnej zmene ústavy sa môže podľa Takáča hovoriť najskôr na jeseň. Stohlová: Ide o zástupný problém

14.07.2024 17:47

Možnosť zmeny Ústavy spomenul nedávno premiér Robert Fico ako hrádzu voči progresívnym a liberálnym ideológiám.

Donald Trump

Zinscenované? Po atentáte na Trumpa sa začali raketovo šíriť konšpirácie. Polícia mala o strelcovi echo krátko pred útokom

14.07.2024 16:45, aktualizované: 17:12

Tajná služba vyšetruje, ako sa strelec dostal k Trumpovi tak blízko. Exprezident vyzval Američanov, aby sa zjednotili.

miles

Nie je nič na písaní. Jediné, čo musíte spraviť, je sadnúť si za písací stôl a krvácať. Ernest Hemingway

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 11460x
Priemerná čítanosť článkov: 637x

Autor blogu