Založ si blog

Počasie – základná terminológia

Sme zvyknutí, že slovo počasie sa nám núka každý deň po správach a športe. Ide zväčša o predpoveď, ktorá môže byť aj nemusí byť presná. Rád pozerám grafy a čísla, ktoré sa týkajú počasia.

Umelá inteligencia charakterizuje počasie ako stav ovzdušia na určitom mieste a v určitom okamihu. Do toho spadajú také prvky ako sú vodné prúdy a vetry, Slnko, Mesiac a pohyby našej krásnej Zeme. Ani som nevedel, že Slnko spôsobuje vírenie vzduchu. Priznajte sa, kto z vás to vedel? Napíšte do komentárov.

Medzi základné termíny z počasia, môžeme považovať tieto:

Teplota – je to miera tepla v ovzduší. Meria sa v celziách alebo fahrenhaitoch.

Veterné podmienky – vietor je pohyb vzduchu na povrch Zeme. Jeho rýchlosť sa meria v kilometroch za hodinu alebo v uzloch.

Tlak – je sila vyvíjajúca sa na povrch Zeme, ktorú poznáme aj pod pojmom atmosférický tlak. Meria sa v hektopaskaloch (hPa) alebo milimetroch ortuti (mmHg)

Predpoveď – je pravdepodobný odhad budúceho stavu atmosféry na základe údajov a modelov. Zahrňuje to už spomenuté údaje o teplote, tlaku, zrážkach, vetre a oblačnosti.

Vlhkosť – Miera vlhkosti v ovzduší. Meria sa v percentách

Zrážky – sú voda, ktorá padá na Zem z atmosféry. Môže ísť o dážď, sneh, krupobitie a iné formy. Meria sa v milimetroch.

Oblačnosť – opisuje množstvo a typ oblakov na oblohe. Môže byť jasná, polojasná alebo zamračená.

Meteorológia – Teraz trochu urobme tento text viac vláčnejší. O čom je teda tá meteorológia. Je to veda o počasí, ale čo znamenajú jednotlivé slová (meteorón – vysoko v oblakoch a logos – veda). Zaoberá sa atmosférou a všetkým okolo nej, či už to jej zloženie, stavbu, vlastnosti, javy a deje v nej prebiehajúce, napríklad počasie. Táto veda je považovaná za časť fyziky a chápe sa ako „fyzika atmosféry“.

Inštitúcie zaoberajúce sa počasím na Slovensku:

SHMÚ –  je príspevková organizácia zriadená Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky. Jeho hlavnou úlohou je zabezpečovať výkon štátnej hydrologickej služby a štátnej meteorologickej služby na území Slovenska

Dlho som túto aplikáciu nepozeral a je načase sa o ňu s vami podeliť. Táto aplikácia sa dá stiahnuť na android v telefóne a volá sa Weather radar: Forecast & Maps. Poskytujem vám k tejto aplikácii link, cez ktorý si môžete túto aplikáciu stiahnuť. Je to presnejšie ako akákoľvek predpoveď počasia.

Link na aplikáciu: https://play.google.com/store/apps/details?id=weatherradar.livemaps.free&pli=1

Zdroje:

copitlot s otázkou – aké sú základné termíny z oblasti počasia?

https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%BD_hydrometeorologick%C3%BD_%C3%BAstav

Omyly sa stávajú. .. Treba sa z nich poučiť (sebareflexia)

18.05.2024

A čo keď robíme chyby? Aj to čím žije už dnes celé Slovensko. Verím, že to dáš Robo. Držím ti palce, pretože to jediné dnes môžem urobiť. Áno aj Robo urobil vo svojej politike chyby, tak ako každý človek. Verím, že sa z toho dostanete pán premiér mieru. Usilovali ste sa o zmier medzi Ukrajinou a Ruskom (aspoň tak vnímam vašu politiku). Guľky však prekazili váš [...]

Vyššie ciele

12.05.2024

Ako sa mi ťažko píše, tak píšem. Nie je to jednoduché ich dosiahnuť. Nie je jednoduché naplniť ich a tešiť sa z nich. Kým nie sú naplnené, nie je možné tešiť sa z nich, či je to možné? Poviem vám, čo znamenajú pre mňa vyššie ciele. Spojíme to s mojím vlastným termínom, ktorý nazývam aj Acta moralita. Píšem o tom ešte v jednom dokumente, ktorý mám na [...]

Počasie v klimatických vojnách

09.05.2024

Každá vojna má začiatok a koniec. Každý konflikt má svoje príčiny. Môžeme povedať, že každá vojna a každý konflikt je zlou správou pre obyvateľstvo. Akú úlohu zohráva pri týchto konfliktoch počasie alebo, ak by sme išli ešte ďalej čo vyvoláva klimatickú vojnu? Je nesmierne ťažké odpovedať na spomínanú otázku, pretože pre vojnu nespustí len jedna myšlienka [...]

Election 2024 Trump

Koľko zarábajú v USA ochrankári, ktorí strážia aj Trumpa, a čo musia zvládnuť? Ich predchodcovia odhaľovali falošné doláre

14.07.2024 18:00

Adept na ochrankára v najvýkonnejšom veku musí zvládnuť 55 kľukov za minútu, aby dostal najlepšiu známku. Čo sa týka žien, kľukov má byť 40.

PREZIDENT: Prevzatie Prezidentského paláca

Rozdelenie nám škodí. Zmierime sa s tým, že iný názor nie je existenčná hrozba?

14.07.2024 18:00

Diskutovali by sme s každým, a nemyslíme si, že „iné” názory sú nebezpečné, aj keď občas môžu byť hlúpe. Je naša ochota skutočná? Sme naozaj takí tolerantní? Zapojte sa do diskusie!

Richard Takáč

O prípadnej zmene ústavy sa môže podľa Takáča hovoriť najskôr na jeseň. Stohlová: Ide o zástupný problém

14.07.2024 17:47

Možnosť zmeny Ústavy spomenul nedávno premiér Robert Fico ako hrádzu voči progresívnym a liberálnym ideológiám.

Donald Trump

Zinscenované? Po atentáte na Trumpa sa začali raketovo šíriť konšpirácie. Polícia mala o strelcovi echo krátko pred útokom

14.07.2024 16:45, aktualizované: 17:12

Tajná služba vyšetruje, ako sa strelec dostal k Trumpovi tak blízko. Exprezident vyzval Američanov, aby sa zjednotili.

miles

Nie je nič na písaní. Jediné, čo musíte spraviť, je sadnúť si za písací stôl a krvácať. Ernest Hemingway

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 11454x
Priemerná čítanosť článkov: 636x

Autor blogu