Založ si blog

Sigmund Freud

Sigmund Freud podľa AI

Dôležité linky:

Myšlienky z knihy: Spomienka z detstva Leonarda da Vinci – Sigmund Freud 1. kapitola – videá s top myšlienkami nájdete tu.

Skupina, kde sa zaoberáme najrozličnejšími témami môžete nájsť na Facebooku pod skupinou s názvom Príbehy FB tu.

Najprv si však priblížme osobnosť Sigmunda Freuda. Kto bol? Čo robil a prečo je tam kde je? Významne ovplyvnil už niekoľko odvetví, ktorými sú:

  • psychiatria
  • psychológia
  • lekárstvo
  • sociológia
  • religionistika
  • politika
  • veda

Psychológia (pochádza z gréckeho slova psyché = duša a logos = veda, slovo) a zaoberá sa prežívaním a správaním jednotlivca. Je sociálneho charakteru

Psychiatria je to jedna zo špeciálnych podoblastí medicíny, ktorá sa zaoberá zvláštnosťou a sprostredkovaním prepojenia medzi svetom videného z pohľadu sociálneho kontextu a svetom tak, ako ho vidí jedinec trpiaci duševnou poruchou.

zdroj: Wikipédia

Ide o nesmierne dôležitého vedca, ktorým bez pochyby bol aj je. Neupierajme mu teda tento titul. Uznajme, že človek tohto rázu patrí do dejín psychológie, psychiatrie a sexuológie. Wikipédia uvádza, že medicínou sa zaoberal až neskôr, mal v pláne skôr politickú kariéru miesto kariéry psychiatra. Kto vie čo by sa stalo, keby sa rozhodol pre niečo iné. Upozornil na seba tým, že objavil sexuálne tajomstvá, pretože je podľa jeho teórie Oidipovského komplexu je ľudské správanie rozhodujúcou mierou ovplyvnené sexuálnymi silami.

Okrem toho mal aj veľa odporcov jeho teórii, tak ako všetko, čo je iné je obesené. Odjakživa to bolo tak, že čo je nové rovná sa odsúdené. Dnes obdivujeme to, čo sám tvrdil. Búral mýty, ktoré boli vtedy aj dnes postavené. Páči sa mi napríklad to, čo povedal o náboženstve ako takom, či už sa bavíme o kresťanstve, islame, budhizme prípadne inom náboženstve, alebo o nenáboženstve (ateizmus). Tie vety znejú nasledovne:

Lebo toto (konanie) je najlepší spôsob, ako sa naučíme poznávať tvorcu takého množstva obdivuhodných vecí, a cesta, aby sme tohto veľkého Stvoriteľa milovali. Lebo je pravda, že veľká láska vzniká iba z dôkladného poznania toho, čo milujeme, a ak niečo poznáš málo, môžeš to milovať len málo alebo vôbec nie. 

Sigmund Freud

Na čo nám je náboženstvo a tisíce veriacich, keď sa nestaráme o ich blahobyt, ktorý potrebujú. Sigmund Freud opisuje vieru veriaceho, ktorý miluje úplne a pravdivo. Porovnáva náboženského človeka, ktorý sa iba tvári, že je veriaci skutočne. Ako môže milovať skutočne človek človeka, ak nemiluje stvorenstvo a nás všetkých. Áno, je jasné, že nebudeme všetci priatelia, ale aj o tom je vzťah človeka s človekom. Vráťme sa však k tomu prečo sú nábožensky ľudia so svojim vzťahom ku entite tak skazení?

Pretože v nich sa ukrýva iba na oko ich modlenie, nie však to skutočné. Jednoducho je to falošné a iné to ani nebude, ak sa skutočne nezobudia. Veľmi ľahko prebrázdia vody s názvom život.

Okrem iného ma zaujala aj táto veta o náboženstvách, ktoré dokážu vytvoriť psychózu alebo neurózu. Tá veta či skôr vety ma zaujali natoľko, že chcem o ne s vami podeliť.

Buď má toto skúmanie rovnaký osud ako sexualita, zvedavosť sa odteraz zabrzdí a slobodná intelektuálna činnosť obmedzí možno na celý život, najmä tam, kde sa čoskoro prostredníctvom výchovy začnú uplatňovať silné náboženské obmedzenia myslenia. Tak vzniká typ charakterizovaný neurotickými zábranami. Veľmi dobre vieme, že takto získaná slabosť myslenia je účinným podnetom na vznik neurotického ochorenia.

Sigmund Freud, – tá istá kniha.

Toto som z môjho svedectva dlho prehliadal, chodil som do cirkevného zhromaždenia a chcem povedať svoje svedectvo. Ak chcete skutočne veriť, zničíte, akékoľvek zábrany, ktoré vám neumožňujú slobodne myslieť. Teraz nehovorím o ľahkovážnej slobode, ale o slobode s nastavenými mantinelmi. Čo môžeš, čo nemôžeš sú obmedzenia vyššej entity a nie nejakého cirkevného hodnostára, ktorému už uverila minimálne väčšina zhromaždenia. Navštevoval som rôzne zhromaždenia náboženského prostredia a zistil som, že nie je vyučovanie ako vyučovanie, nie je kázeň ako kázeň, nie je pastor ako pastor, ale to už inokedy… Aj preto som dostal ochorenie psychického charakteru, o ktorom chcem písať v ďalšej časti…

s úctou

Miloš

Omyly sa stávajú. .. Treba sa z nich poučiť (sebareflexia)

18.05.2024

A čo keď robíme chyby? Aj to čím žije už dnes celé Slovensko. Verím, že to dáš Robo. Držím ti palce, pretože to jediné dnes môžem urobiť. Áno aj Robo urobil vo svojej politike chyby, tak ako každý človek. Verím, že sa z toho dostanete pán premiér mieru. Usilovali ste sa o zmier medzi Ukrajinou a Ruskom (aspoň tak vnímam vašu politiku). Guľky však prekazili váš [...]

Vyššie ciele

12.05.2024

Ako sa mi ťažko píše, tak píšem. Nie je to jednoduché ich dosiahnuť. Nie je jednoduché naplniť ich a tešiť sa z nich. Kým nie sú naplnené, nie je možné tešiť sa z nich, či je to možné? Poviem vám, čo znamenajú pre mňa vyššie ciele. Spojíme to s mojím vlastným termínom, ktorý nazývam aj Acta moralita. Píšem o tom ešte v jednom dokumente, ktorý mám na [...]

Počasie v klimatických vojnách

09.05.2024

Každá vojna má začiatok a koniec. Každý konflikt má svoje príčiny. Môžeme povedať, že každá vojna a každý konflikt je zlou správou pre obyvateľstvo. Akú úlohu zohráva pri týchto konfliktoch počasie alebo, ak by sme išli ešte ďalej čo vyvoláva klimatickú vojnu? Je nesmierne ťažké odpovedať na spomínanú otázku, pretože pre vojnu nespustí len jedna myšlienka [...]

Hwasong / Požiar /

Továreň na výrobu lítiových batérií pri Soule zachvátil požiar. Zomrelo 20 ľudí

24.06.2024 09:42

V niekoľkoposchodovej továrni v čase požiaru pracovalo asi 67 ľudí.

SR Bratislava polícia Fico atentát TK PZ BAX

Na obzore otrasy v policajnom zbore. Sľuby nám už nestačia, chceme skutky, apelujú odbory na ministrov

24.06.2024 09:37

Príslušníci ZVJS sa pripájajú k výzve pre policajtov a od 24. do 28. júna budú nosiť čiernu stužku.

Trolejbus Škoda 25 tr Irisbus

Bratislavské MHD s letnými zmenami: Končia aj ikonické trolejbusy

24.06.2024 09:20

Od 1. júla tiež upravia trasy a cestovné poriadky vybraných liniek.

Viktor Orbán

Kremeľ nadšený nebude. EÚ našla spôsob, ako obísť Orbána pri vyzbrojení Ukrajiny zo zmrazených ruských aktív

24.06.2024 08:48

Uvoľnených by tiež mohlo byť Kyjevu 50 miliárd dolárov ako pôžička.

miles

Nie je nič na písaní. Jediné, čo musíte spraviť, je sadnúť si za písací stôl a krvácať. Ernest Hemingway

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 11096x
Priemerná čítanosť článkov: 616x

Autor blogu